Процес вантажоперевезення являють собою транспортування різноманітної продукції, яка здійснюється за допомогою певних рухомих засобів, адаптованих до цілей перевезення.
Класифікація автоперевезень в залежності від об’єктів перевезення
Залежно від об’єктів транспортування всі перевізні роботи поділяються на пасажирські та вантажні перевезення.
Перейдемо до більш докладного розгляду особливостей і класифікації кожного з представлених типів перевезень.
1.1 Пасажирські автомобільні перевезення
Пасажирські автомобільні перевезення передбачають доставку людей в певні пункти призначення. Для досягнення цієї мети використовуються два типи транспорту: автобуси і легкові машини (індивідуальні, службові, таксі, прокатні авто).
На відміну від автомобілів, пересування яких не обмежене ніякими рамками, автобуси здійснюють свій рух згідно з конкретним маршрутом і графіком. Так, автобусні маршрути бувають міжміськими, приміськими та міськими. А в залежності від існуючого режиму автобусні маршрути (як і вантажні) можуть бути разовими (тимчасовими) і постійними (цілорічними).
Крім того, автотранспортні перевезення пасажирського типу класифікуються на стандартні (традиційні) і специфічні способи переміщення, для здійснення яких використовуються як різноманітні засоби загального користування, так і засоби відомчої приналежності. До таких перевезень належать:
• туристсько-екскурсійні перевезення (поїздки за конкретними затвердженими історичними та прогулянковими маршрутами, індивідуальні розважальні поїздки);
• службові та вахтові (регулярні доставки до місця роботи і назад, здійснювані за конкретним графіком відомчими і приватними автобусами).
1.2 Вантажні автомобільні перевезення
Перейдемо до розгляду особливостей вантажних перевезень, які представляють собою комплексну систему здійснення транспортувальних робіт.
Вантажоперевезення можуть бути як масовими, так і дрібними. Масові вантажоперевезення передбачають здійснення переміщення великих партій однакових одиниць продукції, тобто вантажу одного типу. Дрібні вантажоперевезення складаються в здійсненні доставки невеликої кількості різних за своїми параметрами і характеристикам товарів.
Крім цього Вантажні перевезення розрізняються за такими параметрами, як розмір і вага об’єктів, що перевозяться. Так, для перевезення стандартних вантажів можна використовувати будь-які з пропонованих автомобілів, а для перевезення вантажів з дуже великим розміром або вагою можуть застосовуватися тільки низькорамні трали, спеціально призначені для подібних цілей.
Класифікація автоперевезень за галузевим параметром
За цією ознакою всі вантажоперевезення поділяються на:
• промисловий;
• поштові;
* сільськогосподарські перевезення;
* транспортування будматеріалів;
* що відносяться до сфери торгівлі;
* ті, що використовуються в сфері громадського харчування;
* перевезення в галузі комунального господарства;
* перевезення, що використовуються для обслуговування населення (перевезення побутових вантажів).
Ще одним важливим параметром в класифікації автоперевезень вважається територіальний критерій. Відповідно до даної особливості перевізні роботи поділяються на такі види:
* приміські (перевезення з виїздом в зону, що на 50км відділяється від певного адміністративного центру);
* міські (перевезення на досить невеликі відстані, вироблені в межах одного населеного пункту);
* * міжнародні (зв’язуючі райцентри, що знаходяться на п’ятдесятикілометровій відстані один від одного);
* внутрішньо-і міжрайонні (по території конкретних адміністративно-територіальних пунктів, а також між ними);
* міжнародні (перевезення за кордон);
* технологічні (виконувані всередині окремих підприємств, сільськогосподарських угідь, мережі будівельних майданчиків).
Представлена інформація про класифікаційні особливості перевізних робіт буде корисною споживачеві при оформленні замовлення на здійснення будь-якого перевезення.